izkušnje, nasveti |

8 MIN BRANJA

10 nasvetov za nakup in gradnjo nove montažne hiše (po izkušnjah strank)

10 nasvetov za nakup in gradnjo nove montažne hiše (po izkušnjah strank)

Nakup in gradnja hiše je zahteven projekt, ki se ga običajno lotimo le enkrat v življenju. Zelo verjetno se takrat ne moremo zanašati na lastne izkušnje, saj jih še nimamo, zato so dragocene izkušnje tistih, ki so že že šli čez ta postopek, še boljše, če so njihove izkušnje še sveže. Zato smo Mašo in Denisa Šketako, ki ju spremljamo pri gradnji novega doma, zaprosili za nekaj nasvetov in jih delimo z vami.

 

1. Pravočasno preverite lokacijsko informacijo.

Preden izberete hišo oz. pred prvim sestankom z izbranim arhitektom ali Lumarjem, preverite lokacijsko informacijo. Tako boste že na začetku vedeli, kaj je na izbrani lokaciji sploh mogoče, kaj lahko na hiši še prilagodite in česa ne, zato kasneje ne bo razočaranj. Maša in Denis Šketako sta najprej želela graditi na lokaciji, ki je bila lokacijsko precej zahtevna. Ko sta že izbrala tip hiše, sta pri preverjanju lokacijske informacije ugotovila, da na prvotni lokaciji ni izvedljiva. Zato jima je kar malo upadlo prvotno navdušenje, sta pa na srečo hitro našla drugo zemljišče in v sodelovanju z Lumarjem tudi ustrezno prilagoditev, ki jima je bila všeč. »Zdaj sva zelo zadovoljna in nama ni žal, da se je tako razvilo. Svetujeva pa vsakemu, da najprej preveri lokacijsko informacijo, da sploh vidiš, kaj lahko gradiš na izbrani parceli. To sva pri drugi parceli tudi naredila,« svetuje Maša.

 

2. Dobro je, če imate ob sebi urbaniste, ki jim lahko zaupate.

Začetne faze projekta gradnje vključujejo precej urejanja dokumentacije na upravnih enotah, ki neizkušenim graditeljem lahko povzroča težave. Maša prizna, da o upravnih postopkih nista veliko vedela in bi verjetno obupala nad vso potrebno dokumentacijo, zato so jima bili v veliko pomoč Lumar in njegovi zunanji strokovnjaki za urbanistične storitve. Kakšna je njihova vloga, pojasni Lumarjev svetovalec Gašper Fistravec: »Naši urbanisti skrbijo za urbanistični del in so direktno povezani z našimi kupci. Poskrbijo za lokacijska mnenja, soglasja, za gradbeno dovoljenje, pa tudi vodijo postopek za stranko. Ker so specialisti, znajo poskrbeti, da se v doglednem roku in brez nekih dopolnitev kasneje pridobi tudi gradbeno dovoljenje.« Njihova prednost je tudi v tem, da poznajo referente po posameznih upravnih enotah, vedo, kako striktni so, kakšne so dobre prakse. Zato so postopki hitrejši, vloge pa oddane brez pomanjkljivosti. Maša in Denis sta na primer gradbeno dovoljenje dobila v treh mesecih po oddaji vloge, kar je relativno hitro.

Kako je potekalo sodelovanje z njimi, pojasni Maša: »Midva sva urbanistične strokovnjake pooblastila, da so v najinem imenu vodili vse postopke. Vsa soglasja in ostalo dokumentacijo so nama pošiljali po e-pošti, morala sva jo le pregledati in sproti shranjevati. Seveda sva od njih tudi dobila odgovore, če česa nisva vedela. Pomoč sva čutila tudi drugače. Če sva se s specifičnim vprašanjem obrnila na upravno enoto, si pogosto nisva znala tolmačiti odgovora in so nama Lumarjevi urbanisti razložili, kaj to pomeni. Pa še nekaj moram poudariti. Če se je kaj zapletlo, so naju znali pomiriti, saj je to zelo stresno obdobje.«

 

3. Poskušajte se vživeti v prostor.

Denis Šketako svetuje, da se že na začetku projekta skušate vživeti v prostor. Razmišljajte ne le o zidovih, ampak tudi o notranji opremi, osvetlitvi, varnosti, udobju. Predstavljajte si, kako boste živeli v izbrani hiši, ne le danes, ampak tudi čez 10, 20 let. »Vsem, ki se lotevajo gradnje hiše, bi svetoval, da vnaprej razmislijo, kje bodo vsa svetila in podobne stvari, kot so na primer vtičnice, USB-vtičnice ali LED-utori,« ob tem pove Denis Šketako. Tako bo vaš načrt celovitejši in vam ga kasneje, ko bo hiša že stala, ne bo treba preveč spreminjati ali dograjevati kanalov za napeljavo.

Dobro izkoristite tudi možnost obiska vzorčne hiše, oglejte si jo pod vodstvom svetovalca, ki vam bo znal predstaviti potrebne informacije, začutil pa tudi, kdaj se mora umakniti. Kot povesta Maša in Denis, sta »vzorčno hišo obiskovala z metrom in jo nekajkrat premerila od vrha do tal. Najin svetovalec nama je pustil dovolj časa, da sva si v miru ogledovala. Ko si lahko v nekem prostoru deset minut sam, je drugače, kot takrat, ko te nekdo vodi. Res si lahko vzameš čas in to nama je veliko pomenilo.«

 

Lumar-Dragomelj-Primus-iEDITION

Dobro izkoristite možnost obiska vzorčne hiše in se poskusite čim bolj vživeti v prostor.

 

4. Izkoristite izkušnje tretjih oseb.

Maša in Denis sta maksimalno izkoristila izkušnje drugih ljudi. Že ko sta se odločala za montažno gradnjo, sta obiskala znance z montažno hišo Lumar, saj sta želela občutiti življenje v hiši, ne le v novogradnji, ampak ko družina že nekaj let biva v njej. Tako sta se lahko prepričala o kakovosti bivanja, presenetila ju je tudi zvočna izolacija in toplina hiše: »Takoj, ko sva vstopila v hišo, sva čutila toplino. Bilo je konec oktobra in čeprav niso ogrevali, je bilo prijetno toplo povsod, tudi v kopalnici, drugače od najinih izkušenj v zidanih hišah. Poleg tega kljub otroškemu rajanju v nadstropju v pritličju ni bilo slišati hrupa.«

Poleg že omenjenih izkušenj urbanističnih strokovnjakov so jima bile dobrodošle tudi izkušnje ponudnikov gradbene opreme v drugi fazi projekta, ko sta izbirala okna, vrata, parket in podobno opremo. »Ponudnik ti lahko najboljše predstavi možnosti in pojasni, kaj posamezna rešitev pomeni, kakšne so praktične izkušnje. Ti pa si lahko sproti izmišljuješ, kaj bi želel. Možnosti je ogromno, meja so samo finance,« pove Maša. Ne gre spregledati tudi izkušenj Lumarja, ki so jima bile v pomoč že pri izbiri ponudnikov pa tudi pri vodenju skozi postopek. »Prvič gradiš in ne veš, kako gre. Zelo nama je pomagalo, da so nama pri Lumarju povedali, kdaj pride kaj na vrsto. Če si predstavljam, da bi sama gradila, bi se morala veliko bolj zorganizirati. Vedeti bi morala, kdaj izbrati ponudnika za parket, ogromno časa bi porabila za iskanje ponudnikov. Na trgu je ogromno ponudnikov in to, da so nama pri Lumarju predlagali nekoga, ki je preverjen z njihove strani, nama je zelo olajšalo cel postopek. Ne gre samo za čas, ki bi ga porabila za raziskovanje, ampak tudi za znanje in izkušnje.«

 

5. Izvajalce notranje opreme, notranjega arhitekta vključite v fazo načrtovanja.

Če boste po nasvetu Denisa in Maše že na začetku dobro razmislili o končnem objektu, je dobro, da izvajalce notranje opreme (kot so mizarji, izvajalci pametne hiše, arhitekt za notranjo opremo) vključite v fazo načrtovanja, saj bodo projekt obogatili s svojimi idejami in izkušnjami. Njuna notranja arhitektka se je v projekt sicer vključila dokaj pozno in čeprav sta z njeno pomočjo precej spremenila tloris zgornjega nadstropja, je do usklajevalnega sestanka na Lumarju uspela pripraviti vse potrebno. Na tem delovnem sestanku, ko so določali PZI (projekt za izvedbo), se je tudi dobro opazil njen doprinos. »Lažje je, če imaš na sestanku še koga, ki govori jezik gradbenikov. Arhitektka nama je pomagala izbirati materiale, barve. Na voljo imaš 100 različnih barv in ko smo izbirali določen material, je ona povedala, katera različica bele se boljše ujema z drugimi barvami. Opozorila naju je na primer tudi na kljuke, saj je dobro, da se enaka zgodba ponavlja po celi hiši. To so detajli, ki jih mogoče ti ne opaziš, vplivajo pa na počutje v hiši.«

 

6. Premišljeno izberite geodeta, geologa in izvajalca temeljne plošče.

Zunanji izvajalci, ki jih boste potrebovali pri projektu gradnje montažne hiše, so še geolog, ki že pri izboru zemljišča preveri, če so tla primerna za gradnjo, pred gradnjo pa opravi še podrobnejše meritve, geodet, ki opravi zakoličbo pred gradnjo, in izvajalec temeljne plošče. Za nasvet lahko povprašate Lumar, je pa izbira prepuščena vam, pri čemer Maša in Denis poudarjata, da tu pridejo prav lokalne izkušnje. Sama sta izvajalca temeljne plošče izbrala tako, da sta spraševala znance: »Dobro je, da je izvajalec preverjen, da je že delal take projekte in da mu lahko zaupaš. Pa tudi, da je dovolj blizu, da se mu ni treba vsak dan voziti na gradbišče. Na najinem projektu smo na primer delali vsak dan od ponedeljka do sobote in cel dan, saj nam je vreme res služilo. Dobro je bilo tudi to, da je najin izvajalec že delal izkop in temeljno ploščo za Lumarjevo hišo, tako da je že dobro poznal postopek.«

Geologa sta načrtno iskala izven lokalnega okolja, kot pojasni Denis, »nekoga, ki ni obremenjen z lokalnimi zgodbami. Pomembno je, da pride na parcelo, pogleda v globino, kakšna je zemljina, če je dovolj trdna, če se kje skriva voda, oceni, če je treba kopati globlje kot na standardnih terenih in podobno.« Geodetinjo pa sta raje izbrala v lokalnem okolju, saj je že sodelovala pri več projektih v njuni okolici.

 

7. Pred začetkom gradnje pripravite celoten načrt gradbenih del.

Izkop gradbene jame in postavitev temeljne plošče je del projekta izgradnje montažne hiše, pri katerem je največji del odgovornosti na strankah. Tu se tudi pokaže pomembnost dobrega načrta. Maša in Denis sta že prej načrtovala, kje v hiši bo kaj stalo, tako da so se lahko že ob izkopu uredili tudi vsi priključki, od kanalizacije, vodovoda in podobno. »Kasneje, ko Lumarjevi izvajalci že montirajo hišo, tako ni bilo treba ponovno kopati in motiti dela monterjev. To bi svetoval vsem, ki se lotevajo gradnje,« svetuje Denis.

Hkrati z izkopom gradbene jame za hišo pa sta urejala tudi dovozno pot. »Velik poudarek sem dal na dovozno pot, na utrjevanje podlage, da se zagotovi ustrezna trdota tal za čas, ko pridejo Lumarjevi tovornjaki z opremo in je razkladanje nemoteno. Dovozno pot sva zato uredila zelo široko, ob koncu projekta pa jo bova zožila. Med montažo sem videl, da je to zlata vredno, saj ko hkrati pride več tovornih vozil, je dovolj prostora za vse in še za moj avto.« Sladkorček, ki sicer ni nujen, sta se pa Maša in Denis odločila zanj, je še začasna uta s priključkom na elektriko soseda, ki jima je prijazno ponudil pomoč. Tako sta olajšalo delo izvajalcem, ki so se lahko skupaj z njima v hladnih zimskih dneh montaže pogreli in se okrepčali s toplim čajem.

 

8. Gradnjo pravočasno prijavite na upravni enoti in poskrbite za pravočasno prijavo elektro priklopa.

Glavnina upravnih postopkov poteka v začetnih fazah gradnje, kasneje morate poskrbeti še za prijavo gradnje in za elektro priklop. V časovnico projekta vračunajte potreben čas za to, da ne bo nepotrebnega čakanja. »Osem dni pred začetkom gradnje moraš oddati prijavo, ograditi parcelo z oranžno mrežo in postaviti tablo s podatki, kdo je investitor, izvajalec, naziv projekta in drugimi ključnimi informacijami. Osem dni mora to stati na nedotaknjeni parceli, potem pa lahko začneš z izkopom gradbene jame,« pove Maša.

Po grobi izvedbi inštalacij v hiši je treba poskrbeti še za priklop elektrike. Takrat se namreč že priklopi toplotna črpalka zaradi sušenja tlakov, saj je od količine vlage odvisno, ali se lahko nadaljuje delo v hiši, to je polaganje parketa, keramike in podobno. Maša pojasni, da »najprej dobiš samo soglasje, potem moraš zaprositi za priklop in skleniti pogodbo s ponudnikom elektrike, to pa vse traja nekaj časa. Če bi čakala, dokler ne bi bila toplotna črpalka priključena, bi se vse skupaj še zavleklo, tako pa sva v pogovoru z Lumarjevim nadzornikom uskladila časovnico in še pravi čas speljala postopke.«

 

9. Ne pozabite dokumentirati izvedbe temeljne plošče za potrebe pridobitev sredstev Eko sklada.

Vse postopke za pridobitev subvencije Eko sklada vodi Lumar, tudi za dela, ki so sicer v rokah stranke. Stranka pa mora poskrbeti za dokumentiranje med izvedbo temeljne plošče. Maša in Denis sta pred pričetkom od Lumarja dobila popis vseh potrebnih materialov, ki morajo biti vgrajeni v temeljno ploščo. »To so zahteve Eko sklada. Dokaze o tem, da sva upoštevala vse zahteve, sva med izvedbo sproti pošiljala Lumarju. Pri njih namreč hranijo vso dokumentacijo, ki se mora predložiti vlogi. Za to ima Lumar posebne zaposlene, ki so bili z nama v stiku in so nama sporočali, kaj potrebujejo od naju. Eden od pogojev je na primer debelina izolacije in po njihovih navodilih sem z metrom poleg izolacije posnel fotografijo kot dokaz,« pojasni Denis.

 

10. Z izvedbo na ključ boste prihranili čas in verjetno tudi denar.

Kupec montažne hiše se lahko sam odloči za izvedbo hiše na ključ ali pa prevzame zadnje gradbene faze. Maša in Denis sta bila že v začetku projekta odločena, da bosta celotno izvedbo prepustila Lumarju, sta se pa posvetovala tudi z znanci, ki so se odločili drugače. »Vsi so rekli, da če bi se lahko odločili še enkrat, bi vzeli gradnjo na ključ,« pove Maša. »Cenovno so bili na koncu na istem, trajalo je dlje, pobralo pa jim je tudi veliko živcev. Kadar delaš sam, si tudi hitreje rečeš, 'ah, bo že, saj je dobro', medtem ko lahko pri gradnji na ključ pričakuješ kakovost.« Po njunem mnenju bi sama zelo težko organizirala ekipe izvajalcev, ki so pod Lumarjevo taktirko skoraj brezhibno uigrani. Še posebej sta to opazila, ker sta gradila v času epidemije, ko so ljudje zbolevali. »Če je naslednja faza odvisna od nekoga, ki pokliče, da ga ne bo, zamenjave pa ne najdeš, se lahko vse skupaj zavleče. Pri Lumarju ni bilo nobenih zamud na ta račun,« še pove Maša.

 

Denis-Masa-Sketako

Maša in Denis Šketako.

 

Pogovor s svetovalcem

Ogled vzorčne hiše Lumar