Arhitektura, Trajnost, iQwood |

6 MIN BRANJA

Kaj moram vedeti o novem obračunu omrežnine?

Kaj moram vedeti o novem obračunu omrežnine?

Od 1. oktobra 2024 v Sloveniji velja nov sistem obračunavanja omrežnine za električno energijo, s katerim želi država spodbujati bolj racionalno rabo energije in tako zmanjšati pritisk na elektroenergetski sistem. Ta sprememba bo vplivala na vse uporabnike, jo bodo pa manj občutili tisti, ki varčno in premišljeno ravnajo z električno energijo. Zaradi izredno nizke porabe energije to omogočajo tudi hiše Lumar, tako da lastnikom ni treba skrbeti, da bi se jim račun za električno energijo močno povečal. V vsakem primeru pa je nov sistem obračunavanja dobro poznati. Pogledali smo ključne spremembe, da bomo znali porabo prilagoditi tako, da bo naš račun čim nižji.

 

Osnova obračuna so 15-minutne meritve porabe

Po starem sistemu je bila osnova za obračun poraba električne energije v enem mesecu, obračun po novem sistemu pa temelji na 15-minutnih meritvah porabe, ki jih omogočajo pametni števci. Namen uvedbe natančnejših meritev je optimizacija omrežja, saj dobavitelji bolje razumejo vzorce porabe, spodbujanje k učinkovitejši rabi energije in bolj pravičen obračun porabe. Do podatkov svoje porabe (do včerajšnjega dne) lahko odjemalci dostopamo na portalu mojelektro.si. Tam lahko hitro vidimo odstopanja, zaradi katerih bi bilo smiselno spremeniti svoje navade.

Lumar-Primus-D-156-z-ložo-(7)_zunanjost


Novi časovni bloki za obračun

Namesto dveh časovnih obdobij – obdobja visoke in obdobja nizke tarife – v prejšnjem sistemu obračuna nov sistem uvaja pet časovnih blokov glede na del dneva in sezono. Visoka sezona traja od novembra do februarja, nizka od marca do oktobra, znotraj posameznih dni so trije časovni bloki: višji trije v visoki sezoni in nižji trije v nizki. 

Časovni bloki so določeni tako, da se z nižjimi tarifami skuša spodbujati porabo v času nižjih obremenitev, z višjimi pa omejevati porabo v času višjih obremenitev. Ko je pričakovana obremenjenost največja, na primer med delovnim časom pozimi, bodo tarife najdražje, najcenejše pa na dela prost dan poleti v nočnem času, ko je poraba energije najnižja.

Nižja sezona (Marec–Oktober)


Višja sezona (November–Februar)

 

Dogovorjena obračunska moč

Po novem sistemu obračuna bo cena omrežnine v večji meri odvisna od moči, omrežnina pa bo imela na računu še večjo težo. Podlaga novemu obračunu je dogovorjena obračunska moč za posamezne časovne bloke za prihodnje koledarsko leto, ki so jo dobavitelji posameznemu merilnemu mestu (ki omogoča 15-minutne meritve) določili na podlagi naših preteklih navad (treh največjih konic porabe v zimskem obdobju). Dobavitelji so odjemalce o teh obveščali na računih za junij, julij, avgust in september, lahko pa si jih pogledamo na portalu mojelektro.si, kjer so dostopni tudi podatki za našo preteklo porabo v 15-minutnih intervalih (do včerajšnjega dne). Tarifne postavke za moč med posameznimi časovnimi bloki se kar precej razlikujejo, zato se splača porabo prilagajati glede na cene omrežnine. Še bolj pomembno pa je, da skrbimo za to, da ostanemo znotraj dogovorjene moči.

Preberite tudi 10 nasvetov za varčevanje po novem obračunu omrežnine

 

Presežna moč odjema

Še ena pomembna novost novega sistema obračunavanja omrežnine je presežna moč, ki se bo po novem zaračunavala. Presežna moč je izmerjena moč odjema, ki v določenem 15-minutnem intervalu presega dogovorjeno moč. Za vsako 15-minutno prekoračitev nam bodo dobavitelji obračunali dodatno omrežnino za presežno moč, cena je običajno višja od dogovorjene moči v istem časovnem bloku.


V prehodnem obdobju, in sicer vse do 30. 9. 2026, nam zaradi tega še ni treba skrbeti, saj se za male porabnike s priključno močjo do 43 kilovatov (kW) presežna moč še ne bo obračunavala. Bo pa informacija o prekoračitvah in stroških, povezanih s tem, navedena na računu za elektriko in portalu mojelekro.si. Tako imamo dovolj časa za razmislek o tem, da spremenimo svoje navade ali spremenimo dogovorjeno priključno moč. Dogovorjeno obračunsko moč lahko namreč kadarkoli poljubno spremenimo navzgor ali navzdol (na portalu Moj elektro ali pri svojem dobavitelju) glede na svojo pričakovano porabo. Sprememba je brezplačna in jo lahko izvedemo na mesečni ravni. Če spremembo sporočimo do 8. dne v tekočem mesecu, bo začela veljati že takoj s prvim dnem naslednji mesec. Vendar s spremembami dogovorjene moči ne hitimo, opozarjajo dobavitelji električne energije. Spremljajmo porabo čez več mesecev in najprej poskusimo spremeniti navade, da ne bo prihajalo do presežkov.

 

Ključni datumi novega sistem obračuna omrežnin

1. oktober 2024 – Začetek veljavnosti novega sistema obračuna omrežnine in začetek dveletnega prehodnega obdobja, ki omogoča, da uporabniki prilagodijo svojo porabo in ugotovijo, ali jim dogovorjena moč ustreza.

1. januar 2026 – Če uporabniki do tega datuma spremenijo svojo dogovorjeno moč, jim lahko že v prehodnem obdobju, torej pred oktobrom 2026, zaračunajo presežno moč, če bodo presegli dogovorjeno moč.

1. oktober 2026 – Zaključek prehodnega obdobja. Po tem datumu bodo vsa gospodinjstva, ki bodo presegla dogovorjeno obračunsko moč, začela plačevati za presežek.

 

 

Koliko bomo plačevali po novi metodi obračuna omrežnine?

Agencija za energijo je v pomoč odjemalcem pripravila spletno aplikacijo Primerjalnik stroškov omrežnine, ki omogoča primerjavo stroškov po stari in novi metodi obračunavanja omrežnine. Z njim si lahko izračunamo svoj novi letni strošek omrežnine, omogoča pa tudi simulacijo tega stroška z različnimi dogovorjenimi obračunskimi močmi. Tako lahko hitro vidimo, kako bi sprememba dogovorjenih moči vplivala na naš račun. 
Za uporabo primerjalnika potrebujemo podatke o porabi v 15-minutnih intervalih, ki jih pridobimo na spletnem portalu mojelektro.si. V pomoč nam bodo video navodila za uporabo, objavljena na vstopni strani primerjalnika.

 

Zakaj so uporabniki Lumar hiš v boljšem položaju?

Nov sistem obračunavanja omrežnine je pravičnejši do uporabnikov, saj bodo za uporabo omrežja relativno več plačevali tisti, ki ga bolj obremenjujejo, varčnejši pa sprememb ne bodo zelo občutili. Zaradi vrhunske energetske učinkovitosti, ki jo dosegajo hiše Lumar, lahko to omogočimo tudi našim kupcem.

 
Za doseganje visokega bivalnega udobja naše skoraj-nič energijske hiše porabijo občutno manj energije v primerjavi z drugimi hišami. Zgrajene so tako, da zagotavljajo optimalno izolacijo ovoja, ki v kombinaciji s sistemom prezračevanja in ogrevanja poskrbi, da so vaši stroški za energijo nižji, ne glede na morebitne spremembe obračuna. To pomeni, da so lastniki naših hiš manj izpostavljeni spremembam v cenah omrežnine in elektrike, danes in tudi v prihodnje.

 

Mitja Petkovšek_Lumar Primus_D 137d (1)

 

Narekovaji_rdeci

"Energetska poraba je tako majhna, da me ne skrbi nobena zima. Ne skrbijo me nizke temperature niti draženje energentov za ogrevanje." - Mitja Petkovšek, hiša Lumar Primus

 

AnaKlumar (9 of 9) (3)

 

Narekovaji_rdeci

"Čez zimo so bila obdobja, ko toplotne črpalke tudi 14 dni nismo prižgali in je bilo vseeno toplo. Je pa res, da smo se že pri zasnovi hiše odločili, da bomo toploti v hiši posvetili pozornost. Odločili smo se, da damo nekaj več za kakovost sten, in izbrali Lumarjevo najbolj izolativno steno iz naravnih materialov." - Tadej Krošlin, hiša Lumar Qubis

 

V sodelovanju s preverjenimi partnerji pa vam lahko ponudimo tudi napredne rešitve za optimizacijo porabe energije, kot so sistemi za upravljanje z energijo (HEMS) in sončne elektrarne s hranilniki energije. Tako lahko brezskrbno bivate ob minimalnih stroških za energijo.

 

Koristne povezave


 

Si tudi vi želite ustvariti dom v skoraj nič-energijski montažni hiši? Posvetujte se z našimi strokovnjaki, ki vam bodo pomagali do sanjskega doma, obiščite pa tudi našo vzorčno hišo v Dragomlju in se prepričajte o njeni energetski učinkovitosti.

 

Pogovor s svetovalcem

Ogled vzorčne hiše Lumar