Maša in Denis Šketako, ki ju spremljamo na poti do njunega novega doma, urejata še zadnje podrobnosti na njuni hiši. Med pripravami in še preden bosta hišo do konca opremila, sta nas povabila v svoj novi dom in nas popeljala na sprehod s kamero.
Ta zapis je del serije blogov Gradnja montažne hiše skozi oči stranke. Preberite tudi ostale dele zgodbe: |
Sprehod po novi hiši Lumar Primus-D 140 družine Šketako.
V času našega zadnjega pogovora so se v novem domu družine Šketako intenzivno izvajala zaključna dela in njuna hiša je zdaj že skoraj pripravljena na primopredajo. Ker se jima ne mudi z vselitvijo, sta si za zadnja drobna dela vzela več časa in s tem tudi podaljšala čas gradnje hiše. Postopek dokončanja hiše so nekoliko podaljšale tudi Denisove tekme, pa tudi menjava ploščic v tehničnem prostoru. Ko doživljaš objekt v celoti, namreč opaziš še kake malenkosti, ki jih prej nisi, pove Maša Šketako: »V času projektiranja tehničnemu prostoru ne posvečaš estetske pozornosti. Tudi arhitektka nama za ta prostor ni naredila izrisa, tako da so bile ploščice tam precej osnovne. Ko pa je bila položena keramika v kopalnici in na hodniku ter nama je ostalo nekaj teh ploščic, sva začela razmišljati, da bi bilo škoda, da bi ostanek teh ploščic zavrgla. Tudi zelo všeč so nama. Lepo se povezujejo po prostorih, vzorec se nadaljuje iz enega prostora v drugega.«
Menjava ploščic v tehničnem prostoru
»Dva tedna sva razmišljala, ali bi sploh kaj rekla. Najin keramičar je namreč zelo dober in natančen, bilo nama je nerodno, da bi mu zdaj naložila dodatno delo. Ampak potem sva si vendarle drznila izraziti želje in pri Lumarju so nama takoj prišli naproti.«
»Najprej sem vprašal Denisa, Lumarjevega vodjo gradbišča, ali je to sploh mogoče glede na to, da so v tehničnem prostoru številne napeljave. Pomiril naju je, da ni problema, poklical še keramičarja in na lokaciji smo takoj dorekli vse. Res je super, kako hitro se lahko vse dogovorimo. Se pa zavedava, da ne gradiva sama. Urniki z izvajalci so dogovorjeni vnaprej in bila sva pripravljena počakati, da prideva na vrsto,« dopolni Denis.
»V tehničnem prostoru res ne bova veliko, ampak zdaj, ko ga vidiva, sva res vesela. Res je lepo. Vesela sva tudi, da so menjavo lahko naredili pri Lumarju, saj vedo, kako je položeno in kako je treba to pravilno izvesti. Pa tudi, da smo to lahko naredili že zdaj, še preden sva vseljena,« še pove Maša.
Sprememba izbora keramike v tehničnem prostoru ne vpliva na garancijo, saj je bilo to izvedeno v sklopu pogodbe. Podjetje Lumar svojim kupcem nudi kar 35 letno garancijo na konstrukcijsko stabilnost objekta, garancijska doba posameznih naprav in opreme pa je odvisna od garancijskih dob, ki jih nudijo naši dobavitelji. Zelo pomembno je, da se v času uporabe hišo redno vzdržuje in pregleduje. Ob primopredaji vam predamo obširen priročnik za vzdrževanje vašega novega doma, kjer sistematično predstavljamo potrebna vzdrževalna dela in preglede za posamezne elemente, opremo in naprave. Vso dokumentacijo (navodila in garancijske liste) vam predamo ob primopredaji. Zelo pomemben pa je tudi servis in storitve, ki vam jih nudimo tudi, ko že bivate v svoji novi hiši. |
Pogled nazaj na celoten postopek gradnje
Glede na to, da sta pri koncu gradnje, nas zanima še, kako zdaj gledata na celoten postopek gradnje in montaže hiše pri Lumarju. »Najbolj so se mi vtisnili v spomin prvi dnevi montaže, ko je bila v bistvu hiša v dveh dneh postavljena iz nič do strehe. To je tak 'vau' občutek. Prijeten občutek mi je dala tudi zaključna faza. Trenutek, ko so bile zaključene stopnice in si se lahko sprehodil po celi hiši. Ali ko je bil položen parket in prebeljene stene, to res spremeni prostor. Zanimivo je gledati ta napredek s papirja v realnost. Všeč nama je, da je v prostorih veliko svetlobe. Tudi v kopalnici imava veliko okno, to ima poseben čar. Prav predstavljam si, kako bom lahko iz kadi gledala sončni zahod,« opiše Maša.
Najbolj so se mi vtisnili v spomin prvi dnevi montaže, ko je bila v bistvu hiša v dveh dneh postavljena iz nič do strehe. - Maša
Prvi dnevi montaže.
»Predlagala je že, če bi kar prespala v hiši,« vskoči Denis in pritrdi Maši, da so prvi dnevi čarobni, kot bi čarodej zamahnil s paličico in hiša stoji. »Meni je bil poseben občutek tudi zaključek fasade. Prav spomnim se vonja, ko je bil prvič položen macesen na balkonu. Kot bi bil v gozdu. Zunanji videz je meni zelo pomemben. Hiša je tudi zunaj videti fantastično in komaj čakam, da bo vse zaključeno. Je pa z urejanjem okolice še kar nekaj dela.«
Tudi v poletni vročini v hiši ni vroče
»Tudi notranjost, morda zaradi lesenega parketa, ti da poseben občutek mirnosti. Nimava sicer še pohištva, ampak prostor se že čuti. In še to moram omeniti, da tudi zdaj v teh vročih dneh v hiši ni bilo vroče in to kljub temu, da še ni bilo zagnano hlajenje. Občuti se, da je hiša res dobro izolirana, to je v teh časih vremenskih ekstremov res pomembno,« še pove Denis. »Vidi se tudi, da imava dobro pozicijo hiše. Sonce ne sije direktno v hišo. Zdaj poleti je lepo v senci in se vsi skrijemo na senčno stran, pozimi bo pa tam sonce,« se še spomni Maša.
Tudi zdaj v teh vročih dneh v hiši ni bilo vroče in to kljub temu, da še ni bilo zagnano hlajenje. Občuti se, da je hiša res dobro izolirana, to je v teh časih vremenskih ekstremov res pomembno. - Denis
Ko pogledata nazaj, ničesar ne bi naredila drugače. »Mogoče bo na to vprašanje lažje odgovoriti, ko bova nekaj časa živela v hiši. Mislim, da smo od začetka vse res zelo dobro premislili in zato nisva ničesar spreminjala. Tudi notranja arhitektka in Lumarjevi strokovnjaki so nama bili v pomoč, ker si sam včasih ne znaš dobro predstavljati,« pove Maša.
»Edino kak električni kabel manj bi mogoče imel,« se pošali Denis. Imata namreč napredno pametno hišo z veliko inštalacijami in zato veliko kablovja. »Ampak šalo na stran, hiša je povsem izpolnila najina pričakovanja, v resnici je še lepša.«
Hiša Lumar Primus-D 140 družine Šketako in okolica.
»Edino razočaranje, ki se ga spomnim, je, ko sva morala čakati na razpis Eko sklada. Bila sva namreč že polna pričakovanj, da bova poleti 2021 začela graditi, saj je bil razpis običajno v tem času že objavljen. Lani pa ni bilo tako in je čakanje vse skupaj zavleklo,« se spomni Maša in doda: »Z vsem ostalim sva bila zelo zadovoljna. Pri Lumarju so nama vnaprej predstavili, kaj se dela v posameznem obdobju. Bila sva dobro pripravljena in držali smo se načrta.«
Odlična komunikacija z Lumarjem
»Verjetno sva Lumarju midva predstavljala izziv,« v smehu pove Denis, »najini mikro detajli, številni detektorji po hiši. Midva nisva ničesar vedela o gradnji, kako se kaj vgradi, kaj to pomeni, zato sva veliko spraševala. Imeli smo super komunikacijo in vse se je uredilo.« »Na začetku največ z Gašperjem, potem z Denisom, Lumarjevim vodjo gradbišča. Veliko sva komunicirala tudi z Lumarjevo urbanistko in arhitektko. Tudi zdaj, ko urejava zunanjost, dobivava napotke,« še doda Maša.
V veliko pomoč so jima bili tudi Lumarjevi strokovnjaki.
»Res je. Dobila sva navodila za nadstrešek za avto, za pergolo in podobno. Z Denisom super sodelujeva, natančno nama je vse pojasnil. Zdaj intenzivno delamo na zunanjosti, mislim, da bova temu posvetila letošnji dopust, saj nama to več pomeni kot ležanje na plaži,« pove Denis. Za ureditev zunanjosti sta najela podjetje po priporočilu urbanista. »To je bila dobra odločitev. Ti težko vidiš, kako pravilno urediti določene zadeve zunaj hiše. Meni se je zdela parcela zelo ravna, meritve pa so pokazale drugače, je kar nekaj višinske razlike. Dobro je, da so poleg strokovnjaki,« pojasni Maša.
Poleg zunanjosti ju čaka še ureditev notranje opreme in za to sta vračunala še nekaj časa pred vselitvijo. »Notranjo opremo bova delala po naročilu. Povedali so nama, da se na primer za kuhinjo čaka pol leta. Lahko bi jo sicer naročila že prej, ampak je res boljše, da sva počakala, da se vse zaključi, kot so nama svetovali. Dobro je, da je tudi parket položen, da se lahko upošteva dejanska višina prostora.«
»Ko bova imela kuhinjo, se bova pa res lahko že preselila,« pričakuje Denis. »Kuhinja je srce naše hiše. Veliko se zadržujemo v njej. Tudi ko kuhaš, si lahko v družbi, malo umaknjen, ampak imaš nadzor nad celo jedilnico in dnevno sobo,« še doda Maša.
Pri naročilu notranje opreme je dobro, da se počaka, da so vsa gradbena dela zaključena. Tudi na parket, da se lahko upošteva dejanska višina prostora. – Maša in Denis
Primopredaja bo poseben dan
Ko se zaključijo vsa gradbena dela v hiši, ju čaka primopredaja hiše. »To je tak poseben dan, ni le prevzem ključev. Veva, da naju bodo Lumarjevi strokovnjaki popeljali po celotni hiši in naju naučili 'uporabljati' hišo. Na primer, kako se uporablja toplotna črpalka, rekuperator,« povesta Maša in Denis.
Hiša Lumar Primus-D 140 družine Šketako.
Po primopredaji bosta lahko zaprosila še za uporabno dovoljenje in po pridobitvi tega dobila hišno številko, da bosta lahko tudi uradno prijavila bivališče na novem naslovu. In pa uredila povrnitev sredstev Eko sklada, pojasni Maša: »Vsa dokumentacija se zbira pri Lumarju in oni bodo tudi oddali vlogo. Midva bova potem le počakala na povrnitev sredstev Eko sklada.« Na povrnitev sredstev Eko sklada se po izkušnjah njunih znancev čaka različno dolgo, od 14 dni do treh mesecev, je pa to odvisno tudi od popolnosti vloge. »Mislim, da ne bova imela težav. Tudi pri gradbenem dovoljenju je bilo hitro,« še doda Maša.
Veselje Maše in Denisa Šketako ob podpisu pogodbe.