izkušnje, Intervju |

13 MIN BRANJA

Gradnja montažne hiše skozi oči stranke – 3. del: hiša je pod streho

Gradnja montažne hiše skozi oči stranke – 3. del: hiša je pod streho

Po intenzivnem obdobju načrtovanja in potrditvi končnega projekta za izvedbo (PZI) je nova hiša Maše in Denisa Šketako, ki ju spremljamo na poti do njunega novega doma, končno začela dobivati svojo pravo podobo. Začela se je faza prvih gradbenih del na parceli, v kateri sta imela sama aktivno vlogo. V tretjem delu zgodbe sta z nami delila izkušnje pri gradnji temeljne plošče in občutke v prvih dneh montaže, ko je njun novi dom že stal pod streho.

 

Midva - 4

Maša in Denis Šketako.

 

Gradbeno dovoljenje že v treh mesecih

V zaključku drugega dela zgodbe o gradnji montažne hiše sta Maša in Denis Šketako oddala projekt za izvedbo (PZI) na uradni enoti. Po tem je sledilo čakanje na gradbeno dovoljenje, ki, kot pove Maša, ni bilo dolgo. »Midva sva gradbeno dovoljenje dobila v treh mesecih, to se mi ne zdi veliko. Je pa res, da so nama pri postopku ves čas pomagali Lumarjevi izvajalci za urbanistične storitve. So zelo profesionalni, tako da najina vloga ni imela pomanjkljivosti in nama po oddaji ni bilo treba delati popravkov. Vsak popravek vzame nekaj časa in se hitro zavleče.«

Tudi zadnji korak pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja, ko imajo možnost podati pritožbe še sosedje, je pri Maši in Denisu potekal gladko. »Če si vse delal po pravilih in se držal navodil in zahtev v občinskem prostorskem načrtu, kot sva se midva, naj ne bi bilo pritožb,« pojasni Denis.

 

Priprava parcele na gradbena dela

S polnomočnim gradbenim dovoljenjem sta Maša in Denis lahko začela z gradbenimi deli, to je s tisto fazo gradnje montažne hiše, v kateri imajo kupci najbolj aktivno vlogo. Izkop gradbene jame in postavitev temeljne plošče je namreč v njihovih rokah.

Pred začetkom del je treba na zemljišču narediti ustrezne meritve, izbrati izvajalce in določiti nadzornika. V tej fazi se kupec sooči z zelo pomembnimi odločitvami, pove Denis: »Vsi vemo, da je temeljna plošča, ki je pod hišo, zelo pomembna. Je dejansko naš čevelj. Če je čevelj slab, te lahko zebe po celem telesu. Enako je pri hiši, če je temelj slab, boš imel izgube v hiši.«

 

Temeljna plošča

Postavitev temeljne plošče.

 

Narekovaji_rdeci

Temeljna plošča je kot čevelj. Če je čevelj slab, te lahko zebe po celem telesu. Enako je pri hiši, če je temelj slab, boš imel izgube v hiši. - Denis

 

Nepoznavalec se v tej fazi morda lahko počuti malo izgubljenega, vendar Maša poudarja, da sta se veliko učila sproti ob gradnji, neprecenljiva pa je tudi pomoč Lumarjevega svetovalca Gašperja Fistravca. »Veliko lažje je tudi, če te nekdo vodi. To je bistveno. Gašper nama je sicer že na začetku povedal, da bova morala biti v tej fazi sama zelo aktivna, ko se bo enkrat začela montaža, pa bo lažje. Kasneje sva res bolj ali manj samo opazovala.« »In kuhala kavice,« v smehu doda Denis in nadaljuje: »Gašper nama je v začetni fazi zelo pomagal. Opozoril naju je na primer, ko je bil čas za zakoličbo in povedal, da bova za to potrebovala geodeta. Skratka dobivala sva usmeritve, koga bova potrebovala, kaj morava narediti v naslednjih korakih, katere materiale morajo izvajalci uporabiti. Vedela pa sva tudi, da imava ves čas na voljo sogovornika, če bova karkoli potrebovala.«

»Pri Lumarju pripravimo celoten popis del za izgradnjo temeljne plošče, to je v bistvu že del osnovne ponudbe. Kupci pa se potem največkrat odločijo za izvedbo z lokalnim izvajalcem v lastni režiji. Sami pridobijo ponudbe in skrbijo za izvedbo. Izvajalce izbirajo večinoma od ust do ust,« pojasni Gašper.

Maša in Denis mu pritrdita: »Tako je. Midva sva spraševala znance. Dobro je, da je izvajalec preverjen, da je že delal take projekte in da mu lahko zaupaš. Pa tudi, da je dovolj blizu, da se mu ni treba vsak dan voziti na gradbišče. Na najinem projektu smo na primer delali vsak dan od ponedeljka do sobote in cel dan, saj nam je vreme res služilo. Dobro je bilo tudi to, da je najin izvajalec že delal izkop in temeljno ploščo za Lumarjevo hišo, tako da je že dobro poznal postopek.«

 

Narekovaji_rdeci

Dobro je, da je izvajalec temeljno plošče preverjen, da mu lahko zaupaš in da je dovolj blizu. Najin izvajalec je tudi že delal izkop in temeljno ploščo za Lumarjevo hišo, tako da je dobro poznal postopek.

 

Geologa sta imela izbranega že od prej, še pred nakupom parcele je prišel preverit, če so tla primerna za gradnjo. Pred samim začetkom gradnje pa so geologova naloga še podrobnejše meritve, oceniti mora na primer, kako globoko gradbeno jamo je treba izkopati. »Načrtno sva izbrala nekoga izven lokalnega okolja, nekoga, ki ni obremenjen z lokalnimi zgodbami. Pomembno je, da pride na parcelo, pogleda v globino, kakšna je zemljina, če je dovolj trdna, če se kje skriva voda, oceni, če je treba kopati globlje kot na standardnih terenih in podobno,« Denis pojasni, kako sta izbrala geologa.

 

Geolog

Geolog pri svojem delu.

 

Pred začetkom gradbenih del je treba na zemljišču narediti še tako imenovano zakoličbo – natančno izmeriti in označiti linije, po katerih se bo delal izkop. To je naloga geodeta. »Zanimivo nama je bilo opazovati, kako je najina geodetinja do centimetra natančno začrtala linije izkopa,« se ob tem spomnita naša sogovornika in pojasnita, da sta za razliko od geologa geodetinjo izbrala v lokalnem okolju, saj je že sodelovala pri več projektih v njuni okolici.

 

Geodetske meritve

Izbrana geodetinja pri izvajanju geodetskih meritev.

 

Čakanje na razpis Eko sklada

Pred začetkom projekta gradnje sta Maša in Denis od Lumarja dobila tudi popis vseh potrebnih materialov, ki morajo biti vgrajeni v temeljno ploščo. »To so zahteve Eko sklada. Dokaze o tem, da sva upoštevala vse zahteve, sva med izvedbo sproti pošiljala Lumarju. Pri njih namreč hranijo vso dokumentacijo, ki se mora predložiti vlogi. Za to ima Lumar posebne zaposlene, ki so bili z nama v stiku in so nama sporočali, kaj potrebujejo od naju. Eden od pogojev je na primer debelina izolacije in po njihovih navodilih sem z metrom poleg izolacije posnel fotografijo kot dokaz,« pojasni Denis.

 

Vse postopke za pridobitev subvencije Eko sklada vodi Lumar, tudi za dela, ki so sicer v rokah kupca, kot je izgradnja temeljne plošče.

 

Vse postopke za pridobitev subvencije Eko sklada vodi Lumar, tudi za dela, ki so sicer v rokah kupca, kot je izgradnja temeljne plošče. S pridobivanjem dokumentacije za Eko sklad je kar nekaj dela, vendar graditeljem prinaša precejšnje prihranke, zato Maša in Denis nista želela prehitevati. »Konec junija smo po prvotnem načrtu nameravali začeti z izkopom gradbene jame in sva že imela rezerviran dopust. So naju pa pri Lumarju opozorili, da razpis Eko sklada za leto 2021 še ni objavljen. Nisva bila edina, kar nekaj nas je računalo na razpis. Če bi začela graditi pred uradno objavo oz. preden bi bile informacije o pogojih razpisa, na razpisu morda ne bi uspela.«

 

Mašini in Denisovi nasveti za izkop gradbene jame in postavitev temeljne plošče

Na upravni enoti sta v skladu s pravili najprej prijavila začetek gradnje. »Osem dni pred začetkom gradnje moraš oddati prijavo, ograditi parcelo z oranžno mrežo in postaviti tablo s podatki, kdo je investitor, izvajalec, naziv projekta in drugimi ključnimi informacijami. Osem dni mora to stati na nedotaknjeni parceli – midva sva se tega držala – 3. avgusta pa smo lahko začeli z izkopom,« pove Maša.

 

Izkop gradbene jame

Izkop gradbene jame.

 

Maša in Denis sta hkrati z izkopom gradbene jame za hišo urejala tudi dovozno pot. »Po mojem mnenju je najboljše, da se vse dela hkrati. Velik poudarek sem dal na dovozno pot, na utrjevanje podlage, da se zagotovi ustrezna trdota tal za čas, ko pridejo Lumarjevi tovornjaki z opremo in je razkladanje nemoteno. Dovozno pot sva zato uredila zelo široko, ob koncu projekta pa jo bova zožila. Med montažo sem videl, da je to zlata vredno, saj ko hkrati pride več tovornih vozil, je dovolj prostora za vse in še za moj avto. Poleg tega sva že prej načrtovala, kje v hiši bo kaj stalo, da so se lahko že ob izkopu uredili tudi vsi priključki, od kanalizacije, vodovoda in podobno. Tako se kasneje, ko Lumarjevi izvajalci že montirajo hišo, ne križajo dela in ni treba spet kopati. To bi svetoval vsem, ki se lotevajo gradnje,« svetuje Denis.

 

Narekovaji_rdeci

Midva sva hkrati z izkopom gradbene jame za hišo urejala tudi dovozno pot, utrjevala podlago in uredila vse priključke do hiše. To bi svetoval tudi drugim, ki se lotevajo gradnje. - Denis

 

Utrjevanje dovozne poti

Utrjevanje dovozne poti.

 

»Dobro je tudi, da imaš na parceli dovolj primernega prostora za odlaganje materialov,« odgovori Maša, ko jo vprašamo, če imata še kak nasvet za nove kupce Lumarjevih hiš. »Midva sva na parceli najprej postavila še uto. Hecali smo se, da je to Lumar 1,« jo v smehu dopolni Denis. »Od sosedov sva tja napeljala tudi elektriko in uredila deževnico za vodo. Tako imajo izvajalci možnost, da se priklopijo na elektriko in imajo dostop do vode. To se mi zdi res koristno.«

 

Prevzem temeljne plošče

Maša in Denis sta imela srečo z vremenom, tako da so se vsa gradbena dela zaključila že prej kot v enem mesecu. 25. avgusta je bila temeljna plošča končana, nekaj dni prej pa sta sporočila Lumarju, da se dela zaključujejo. Tako je že po nekaj dneh lahko prišel Lumarjev nadzornik, ki je preveril in prevzel temeljno ploščo, kmalu pa sta dobila tudi obvestilo, kdaj se lahko začne z montažo.

»Prvi možen datum za montažo najine hiše je bil 25. oktober. V Lumarju so naju hkrati obvestili, da se oken, ki sva jih izbrala, ne bo dalo dobiti pravočasno. Vemo, da imajo vse industrije težave zaradi pomanjkanja surovin, tako da nisva bila razočarana, so nama pa hkrati ponudili tudi dobro alternativo. Midva sva se vseeno odločila, da počakava na izbrana okna, tako da sva potem dobila nov datum, 20. december,« pove Denis. Nekoliko so se roki podaljšali tudi zaradi zamude pri razpisu Eko sklada, še pojasni Gašper, saj je bilo tisto leto naenkrat na montažo pripravljenih več projektov, ki so prej pol leta čakali na objavo razpisa.

 

Prvi dnevi montaže hiše

Začetek montaže sta Maša in Denis pričakala z vznemirjenjem. »Jaz sem malo slabo spala ponoči, ker sem komaj čakala. Je bilo pa takrat, 20. decembra, zelo zelo mrzlo. Izvajalce sva pričakala v najini leseni hiški Lumar 1. Skuhala sva čaj, pripravila ogenj, da smo si lahko vsi skupaj prišli pogret roke,« se spominja Maša.

 

Lesena uta

Lesena hiška Lumar 1, kot sta jo poimenovala Denis in Maša.

 

»Z zanimanjem sem opazoval, kako se bo obnesla najina dovozna pot. Najprej je prišlo gradbeno dvigalo. Načrtovali smo sicer, da bo stalo na cesti, ampak je voznik zapeljal kar na dovozno pot, saj je bil teren dovolj trden. Niti centimeter se ni posedel. Rekel sem si: 'Sedi, pet, naloga je opravljena',« s smehom svoje prve občutke povzame Denis. »Kmalu so prišli še ostali delavci in začeli postavljati stene. Ob enajstih so bile vse stene že postavljene. Noro,« še doda z občudovanjem.

V enem dnevu je bilo postavljeno celotno pritličje in strop. Hkrati pa so izvajalci na ustrezna mesta že zložili stene zgornjega nadstropja, da so naslednji dan lahko takoj začeli. »Dela potekajo običajno od 7.00 do 17.00. Ob koncu dneva delavci vse zaščitijo in pripravijo za naslednji dan. Res je zanimivo opazovati, kako učinkovito vse poteka,« pove Maša.

 

Poglejte posnetek gradnje montažne hiše Lumar - 1. dan montaže.

 

»Hiša s streho je v bistvu postavljena v dveh dneh. Pomembno je namreč, da je čimprej pod streho, potem pa se posvetijo še drugim delom. Meni osebno je bilo zelo všeč, da so pri Lumarju material pripravili že na osnovi tlorisa, tako da v vsaki sobi čaka pravi material, ne da ga je treba prenašati po hiši. To delavcem zelo olajša delo, hitreje poteka. Postopek je videti res natančno optimiziran, izvajalci pa utečeni,« je navdušen Denis. Enako navdušen je bil tudi znanec, ki so mu pred 10 leti postavljali hišo Lumar, in ga je obiskal med montažo. »Vidi se, kako je postopek napredoval v teh 10 letih,« pove Denis in doživetje primerja z obiskom Gardalanda v osmem razredu. Če bi imela priložnost spremljati montažo hiše tudi pri drugih projektih, bi jo z opazovala z enakim navdušenjem, menita Maša in Denis.

 

Poglejte posnetek gradnje montažne hiše Lumar - 2. dan montaže.

 

Narekovaji_rdeci

Hiša s streho je postavljena v dveh dneh, potem se izvajalci posvetijo še delom v notranjosti. Res gre hitro vse skupaj. Postopek je videti res natančno optimiziran, izvajalci pa utečeni. - Maša in Denis

 

»Morava še povedati, da sva v nedeljo pred začetkom montaže dobila fotografije iz proizvodnje. To je tak lep občutek. Videla sva najine izrezane stene, ki so potem v naslednjih dveh dneh že stale v najini hiši,« poudari Denis.

»Res gre hitro vse skupaj. Saj razumeš, da bo v dveh dneh tvoja hiša stala, ampak ko vidiš v živo in ker gre za tvojo hišo, doživljaš drugače. V bistvu se materializira vse, kar si leto prej snoval. Kar malo si evforičen, različna čustva te obletavajo. Na vse pretekle napore kar pozabiš,« doživeto opiše Maša.

Je bilo pa obema zelo zanimivo opazovati dogajanje, povesta. Že prvi odmor za malico sta izkoristila, da sta se sprehodila med stenami. »Najbolj zanimivo je bilo, ko so prišli pogledat tudi prijatelji in so nama vsi rekli, kako majhna se jim je zdela temeljna plošča, s postavljenimi stenami pa je bil občutek prostora večji,« pove Maša. »Jaz sem celo izmeril temeljno ploščo, ker se mi je zdela majhna, in sem se kar malo osramotil. Pisal sem Lumarju, da smo naredili premajhno temeljno ploščo. Seveda so mi pojasnili, da je vse v redu, saj izolacija sten ne stoji na temeljni plošči,« se nasmeji Denis.

»Midva sva bila v prvi fazi navajena veliko delati, potem pa kar naenkrat obstojiš in samo gledaš. Kar malo ti je nerodno, ker si navajen pomagati. Potem sva bolj kot ne skrbela samo za to, da so imeli delavci topel čaj, da so se lahko pogreli. Res moram pohvaliti izvajalce, že po mimiki se vidi, da so utečeni, in celotno Lumarjevo ekipo. Videti je, da je v podjetju vse zelo dobro organizirano in imajo celotno shemo montaže do potankosti urejeno. To je meni zelo všeč, perfekcionizem mi je bil vedno všeč (smeh).«

 

Lumar notranje stene

Lumar notranje stene

Postavljanje notranjih sten.

 

»Ko hiša stoji, se začne z notranjimi deli. V treh dneh se utrdijo stene, dodatna izolacija. Na podstrešju je del nekaj več, uredi se izolacija, položi folija za zrakotesnost, naredi se zrakotesnostni test,« zadnje dni prve faze montaže hiše opiše Denis. To je tudi obdobje, ki ga stranke najbolj doživeto doživljajo, saj se vse dogaja pred njihovimi očmi. V zaključni fazi montaže, ko se izvedejo še vsa dela v notranjosti, ki jih bomo pokrili v naslednjem prispevku, je vznemirjenje nekoliko manjše.

 

Narekovaji_rdeci

Zaključek prve faze montaže je poseben mejnik, ki ga je treba proslaviti. To so posebni trenutki, ki si jih zapomniš. - Maša

 

Zaključek prve faze montaže hiše Lumar Primus-D 140 je zato poseben mejnik, ki ga je treba proslaviti, se strinja Maša. »24. decembra je prišla še manjša ekipa in zaključila prvo fazo montaže, tako da sva dobila super božično darilo (smeh). V najini bodoči dnevni sobi sva postavila tudi majhno smrečico, pod katero sva postavila simbolična darilca in odprla šampanjec. Namesto smreke na strehi, kot je običaj pri gradnji, sva jo imela v najini hiši (smeh). To so taki posebni trenutki, ki si jih zapomniš.«

 

Pogovor s svetovalcem

Ogled vzorčne hiše Lumar